piątek, 5 kwietnia 2013

Robimy płaszcz ! - czyli zrób to sam!

Witajcie :)

Dzisiaj z racji, że to już wieczór to nie będę szył - też mam życie czasem - ale pokaże wam z jakich dosyć prostych i przystępnych materiałów możemy zrobić Płaszcz dla Słowianina - Wikinga .

Płaszcz służył głównie do ocieplania ciała Właściciela tego materiału, również płaszcz służył jako jeden z głównych wizerunków, atutów: kmiecia, woja czy handlarza.

Od czego zaczniemy?

Płaszcz powinien być wykonany z danych materiałów :
1) Wełny i Lnu
2) Lnianych lub Wełnianych nici - <opcjonalnie> dratwa ale powinna być niewidoczna.
3) <opcjonalnie> krajki lub naszywki dookoła rantów, Hafty dookoła płaszcza, ozdoby mosiężne
Pierwsze zdjęcie prezentuje dokładnie materiały:

Skrajnie od lewej widzicie Wełnę - jest to Koc Wojskowy używany w Wojsku polskim - Dobry solidny i GRUBY koc. Raz przeszedłem się po Pruszkowie w  takim kocu a pod spodem zwykłe spodnie bluza i kurtka skórzana ->  przy -10  było mi ciepło. Taki koc na Wolumenie można dostać za dosłowne 20zł. Posłuży nam jako środek płaszcza i najważniejsza część całości - ocieplacz.

Po środku leży warstwa Lnu - ten Len jest z domieszką by był delikatny. Chodziłem w koszuli z prawdziwego lnu i dla płci pięknej ... nie polecam takich rozrywek ;)
Len posłuży jako podszewka pod płaszcz gdyż łatwo wsiąka wszelką wodę i jest przewiewny a przy tym miękki.

Skrajnie po prawej widać wełnę zieloną. To jest mieszana wełna z czymś tam... nie pamiętam czym ale widać różnice między kocem wojskowym a taką tkaniną, cóż... za tą zieloną wełnę płaciłem 25 zł za metr w hurtowni w Warszawie. Posłuży ona głównie jako ozdoba Płaszcza w danym kolorze :)

Ważna uwaga!    Pamiętajcie, że możecie wykonać płaszcz z samego koca wojskowego lub <zalecane> koca wojskowego i podszewki Lnianej. Ten kolor wełny jest jak najbardziej akceptowany na Imprezach historycznych... pozatym ta wełna jest bardziej TRUE niż większość ciuchów wełnianych czy lnianych na imprezach, więc niema się do czego przyczepić :)

Tak poruszyłem tutaj pierwszy nurt z którym się spotkacie - Historyczność - jeszcze nieraz będziecie wielce zdegustowanii ale takie są zasady zabawy. Na czym to polega? Wiernie odtwarzamy daną postać razem z stuffem i materiałami jakie można było na tamte czasy uzyskać - kolory też. Tak więc skrajny czarny odpada i parę innych kolorów - ale o tym powiem wam kiedy indziej - Wracając :)

Wykończenie: Sam osobiście użyje krajki do ozdobienia płaszcza :) poniżej dokładny obrazek tego cuda:)


To jest nic innego jak parę Wełnianych nici odpowiednio uplecionych dających różne kształty Paska :) Robi wrażenie co nie? :P Nie niestety to nie moje dzieło a mojej Przyjaciółki co robienie takich cudeniek ma w jednym paluszku :)

takim pięknym paskiem materiału obszyję ranty płaszcza :)

To by było na tyle co do materiałów z których jutro zacznę wykonywać płaszcz. Dokładniejsze instrukcje doszywania pokażę wam jutro :)

Dzięki za uwagę i do jutra!                                                                                             Sława!3 komentarze:

 1. Hej przystojniaku, mnie się twój blog baaardzo podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hahaha ;D Strogo Ty takie coś robisz? ;o to już będę wiedział u kogo się ubierać xD czekam na dalsze instrukcje ;3

  OdpowiedzUsuń
 3. Zmień czcionkę, bo nie da się szybko czytać.
  I niebieska stopka "Autor: Strogobor o 20:31 " zlewa się z niebieskim tłem.

  OdpowiedzUsuń